Dekoracja kościoła jest istotną kwestią. Powinna być dopasowana do wystroju wnętrza, ale również nieprzesadna i stonowana. Należy zmieniać ją co jakiś czas i dopasować do zbliżających się świąt, bądź innych okazji.

Kwiaty przy ołtarzu

Uczestnicząc w mszy świętej wzrok w pierwszej kolejności kierujemy na ołtarz. Nic w tym dziwnego - to tam kapłan celebruje Eucharystię. Dlatego w większości kościołów ołtarz przystrojony kwiatami. Jest to stary zwyczaj utrzymywany do dzisiaj. Bukiety zwykle są naturalne - bardzo rzadko zastępowane są sztucznymi. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji kwiaty sztuczne powinny imitować naturalne. Te naturalne mogą pochodzić z ogrodów, łąk, czy lasów. Należy pamiętać, że kwiaty są dziełem Stwórcy - pachną, pięknie wyglądają i przyczyniają się do podniesienia rangi uroczystości. Są również symbolami - można powiedzieć, że wyrażają prawdziwą radość. Dekoracja z kwiatów powinna być gustowna i delikatna. Bukiety zwykle kładzione są obok ołtarza - nie bezpośrednio na nim (na ołtarzu i w jego pobliżu nie powinno być przepychu, który odwróci uwagę od mszy świętej).

Dodatkowe ozdoby ołtarza

Oprócz kwiatów, na ołtarzu powinien się znaleźć obrus. Obrusy ołtarzowe wykonywane są zwykle ze szlachetnych tkanin. Pięknie wyglądają, jeśli zostaną ozdobione haftem płaskim. Zdobienie nie musi być bogate - zwykle haftowane na nich są ornamenty i symbole. Obrusy ołtarzowe są zwykle koloru białego, czasami zdobione złotą nicią. Wyjątek stanowią te adwentowe. Obrusy ołtarzowe można kupić w wielu miejscach - stacjonarnie oraz w sklepach online np. https://e-obrus.pl/pol_m_Obrusy-Haftowane_Obrusy-oltarzowe-616.html.

obrusy ołtarzoweŚwięta i ceromonie

Jeśli obywa się ślub, czy komunia kościół dekorowany jest nieco mocniej, niż podczas dni powszednich. Zwykle podczas ślubów i Komunii Świętych na rodzaj i ilość przygotowanych dekoracji mają wpływ nowożeńcy, bądź rodzice dzieci Komunijnych. W innych przypadkach obszar upiększania świątyni można powierzyć siostrze zakonnej, lub firmie, która zajmuje się tym fachowo. Podczas świąt Bożego Narodzenia, czy wielkanocnych oprócz zwyczajnych dekoracji kościoła można przygotować szopę bożonarodzeniową, czy grób Jezusa. Podczas innych świąt w miejscach położonych mniej centralnie (np. w kaplicach) można umieścić ozdoby przypominające o uroczystości. Należy pamiętać, aby dekoracje nie przysłaniały głównego celu mszy świętej, którym jest spotkanie z Bogiem. Ozdoby powinny pomagać w modlitwie i niepotrzebnie nie rozpraszać uwagi wiernych. Odpowiednie przystrojenie kościoła powinno budować nastrój i skupienie. Subtelne ornamenty winny wprawiać w nastrój zadumy, a delikatna woń kwiatów ułatwiać kontemplację.