Jakie długości powinna być sukienka wizytowa? Powinna być długa czy krótka? Wiele kobiet przygotowując się na różnego rodzaju uroczystości zadanie sobie to pytanie. Oczywiście wszystko zależy od okazji, ale jaką sukienkę powinno ubrać się na ślub koleżanki lub firmowy bankiet?

Kiedyś sukienki wizytowe były zazwyczaj długie. Każda dziewczynka marzyła o balu maturalnym w długiej, pięknej zdobionej sukni. Dziś już jednak bywa różnie. W centrach handlowych, butikach coraz rzadziej spotkać można wizytowe suknie sięgające aż do ziemi, więc przyszłe maturzystki zazwyczaj decydują się krótszą wersję wizytowej sukienki. Jedynym wyjątkiem są suknie ślubne. Co prawda niektóre panny młode decydują się na innowacyjność i stają przed ołtarzem w krótkich białych sukienkach, jest to jednak w Polsce rzadkość, nadal stawia się na tradycyjną, długą suknię ślubną. Inaczej jest już z paniami zaproszonymi na tę uroczystość. Aktualnie kobiety decydują się częściej na krótkie sukienki. Być może wynika to z przekonania, że żadna kobieta tego dnia nie powinna przyćmić panny młodej.

Inaczej sprawa ma się z eleganckimi bankietami, zazwyczaj odbywającymi się w środowisku klasy wyżej. Tam, kobiety chętnie ubierają długie sukienki. Wynikać to może rzecz jasna z pozycji społecznej. Kobiety majętne stać na zakupy w bardziej ekskluzywnych sklepach. Przeciętna kobieta robi zakupy w popularnych sieciówkach, a tam rzadkością się długie, eleganckie sukienki wizytowe. Sieciówki w Polsce upodabniają się coraz bardziej do zachodu, a więc do luźnego, niczym nieskrępowanego stylu. A długa sukienka krępować może.

Dwudziesty pierwszy wiek jest epoką wielkich zmian, głównie społecznych i kulturowych, aktualnie odchodzi się od tradycyjnych wzorców elegancji czy piękna. Kiedyś długa sukienka dla każdego była niezaprzeczalnym elementem gracji i elegancji. Dziś, eleganckie jest to, co sami za to uznamy. Przykładem mogą być gwiazdy Hollywood, które czasem na premierze filmu czy koncercie pokazują się w pięknych eleganckich sukniach, a czasem w kreacji zrobionej z papieru.