Podwyższony stan to idealne rozwiązanie zarówno dla pań o klasycznej figurze, jak i dla tych, które chcą ukryć nadmiar kilogramów w talii. Modne spódnice letnie z podwyższonym stanem zgrabnie modelują sylwetkę, nadając jej nowoczesnego, młodzieńczego wyglądu. Jakiej figurze sprzyja ten fason? Kto powinien go unikać?

Spódnice z podwyższonym stanem, czyli jakie?

Wysoka talia lub wysoki stan to fason spódnic lub spodni ze znacznie podwyższoną linią pasa. Spódnica z wysoką talią może mieć różne formy. Najczęściej spotykanym jest krój obcisły, mocno dopasowany u góry, z rozkloszowaniem u dołu. Zdarza się, że podwyższony stan jest dodatkowo wydzielony np. w formie szerokiego i wysokiego pasa. W przypadku klasycznych spódnic wysoka talia bywa dodatkowo podkreślana plisami, zakładkami lub np. dwoma rzędami dużych guzików. Wysoki pas może też posiadać dodatkową listwę elastyczną. Wszystko po to, by podkreślić wąską i smukłą sylwetkę.

Wysoka talia a proporcje sylwetki

  • Wąska talia to jedna z najbardziej pożądanych cech kobiecej figury. Ten, kto pamięta scenę ubierania balowej sukni przez bohaterkę „Przeminęło z wiatrem”, wie, o czym mowa. Talia osy nie jest niestety „naturalną” dla większości kobiet. Co więcej, nadmierne ściskanie okolic talii – np. za pomocą zbyt ciasnych pasków – zdecydowanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Rozwiązanie? Odpowiednio dobrany fason odzieży. Spódnice damskie z wysokim stanem pozwalają na zastosowanie prostego triku optycznego. Zwężając talię podkreślamy jednocześnie pośladki i biust a figura nabiera kształtu klasycznej klepsydry.

Podwyższona talia – Komu polecić? Kiedy zrezygnować?

Generalnie spódnice z wysoką talią mogą zakładać panie o dowolnym typie figury (wyjątkiem będzie duża nadwaga lub otyłość brzuszna). Jeśli mamy chłopięcą, wysmukłą sylwetkę, podwyższony stan uwypukli pupę i górną część ciała. Wysoki stan ukryje też lekki nadmiar kilogramów w okolicy brzucha. Panie o obfitych biodrach mogą wybrać rozkloszowaną spódnicę z podniesioną talią. Fasony mini z zakładkami i ozdobnymi guzikami polecane są z kolei kobietom wysokim, o długich, zgrabnych nogach.

  • Z klasycznych spódnic ołówkowych z wysoką talią powinny zrezygnować panie o niskim wzroście. W tym wypadku lepiej sprawdzą się modele rozkloszowane, z delikatnymi plisami. Niezależnie od typu figury unikajmy spódnic zbyt wąskich i zbyt obcisłych. Założenie spódnicy o zbyt niskim rozmiarze poskutkuje odwrotnym efektem – okolice brzucha będą wypukłe a wszelkie mankamenty sylwetki wyraźnie widoczne.

Baza garderoby – o jakie modele spódnic warto ją uzupełnić?

  • spódnica ołówkowa z podwyższonym stanem – czyli klasyczny, elegancki model m.in. do biura,
  • spódnica rozkloszowana z wysoką talią – do romantycznych stylizacji casualowych, zestaw ją z elegancką bluzką lub modnym topem na ramiączkach,
  • spódnica mini z wysokim stanem – w garderobie warto mieć przynajmniej jeden model o fantazyjnym kształcie np. krótką spódnicę z imitacji skóry.