Jeszcze kilkanaście lat temu rozstępy były uważane za coś normalnego i naturalnego. Dziś walczy się z nimi, przede wszystkim stosując odpowiednią profilaktykę. Dotykają głównie kobiet w ciąży, ale również wysportowanych kobiet i mężczyzn czy osób, które nagle przytyły albo zrzuciły wagę. W dużej mierze są warunkowane genetycznie, ale dziś można je usunąć za pomocą bardziej zaawansowanych zabiegów.

W wielu przypadkach na usuwanie rozstępów decydują się przede wszystkim kobiety, które już zakończyły swój okres reprodukcyjny bądź po prostu nie chcą mieć więcej dzieci. Niejednokrotnie dotyczy to również osób, które po długim czasie zrzuciły wiele kilogramów, a pozostała im usuwana zabiegowo skóra oraz właśnie nieestetyczne pręgi na skórze. W takich zabiegach często stosuje się laser frakcyjny.

Problem rozstępów

W zasadzie rozstępy stają się problematyczne wówczas, gdy już pojawią się na naszej skórze. W wielu przypadkach możemy im do pewnego stopnia zapobiegać, stosując odpowiednie kremy do pielęgnacji ciała czy dbając o prawidłowy przyrost czy spadek wagi, pozwalający skórze samodzielnie się regenerować.

[caption id="attachment_982" align="alignleft" width="327"]frakcyjny-laser-CO2-zabieg-www.esteticon.pl_ Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Fot: Esteticon.pl[/caption]

Usuwanie rozstępów za pomocą farmakoterapii nie zawsze jest skuteczne, a dodatkowo działa przede wszystkim w przypadku rozstępów niewielkich; co więcej, metoda ta często zajmuje sporo czasu, dlatego nie będzie odpowiadała osobom, u których występowanie rozstępów znacznie wpływa na jakość życia i codzienny komfort. Dotychczasowe metody laserowego usuwania rozstępów były skuteczne, ale przy tym dość inwazyjne, co zniechęcało pacjentów do korzystania z nich. Dziś wygląda to nieco inaczej.

Laser frakcyjny w walce z rozstępami

W walce z rozstępami stosuje się dziś przede wszystkim laser frakcyjny, który nie usuwa całej powierzchni skóry, a działa jedynie wybiórczo, w miejscu pojawiania się zmian na skórze. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby lekarz stworzył właściwe miejsca, w których laser powinien oddziaływać na skórę. Nie jest to jednak metoda natychmiastowa. Co prawda ślady po stosowaniu lasera frakcyjnego nie są wymagającymi gojenia się ranami, jednak potrzeba zwykle kilku zabiegów – często do pięciu – aby usunąć większe rozstępy. Wynika to z faktu, że zwykle podczas jednego zabiegu działaniem obejmuje się do 20% zmienionej skóry.