Ich nazwa pochodzi z języka niemieckiego i określa wysokie buty do jazdy konnej. Sztyblety damskie, które szturmem wbiły się na światowe wybiegi oraz codzienną modę, faktycznie swoim wyglądem nieco imitują buty jeździeckie. Eleganckie, proste buty z płaską podeszwą sięgające za kostkę, prawdopodobnie na długo zagoszczą w designerskich trendach modowych.

Sztyblety – na co dzień, czy do jazdy konnej?

Sztyblety damskie i męskie to modowy hit, który cechuje przede wszystkim prostota i klasyczny krój. Nic to dziwnego - zważywszy na ich historię i pierwotne przeznaczenie. Pierwsze sztyblety zaprojektował i uszył szewc królowej Wiktorii w latach trzydziestych XIX wieku. Potem noszone były przez bogaczy i dzieci z dobrych domów. Z tego też powodu buty te w oczywisty sposób kojarzą się dostojnie i elegancko i faktycznie – to nawiązanie jest jak najbardziej słuszne. [caption id="attachment_9078" align="aligncenter" width="300"]CZARNE SZTYBLETY Fot: ekstraszpilki.pl[/caption] Pierwsze sztyblety powstały z myślą o jeździe konnej, z tego też powodu musiały być wygodne, dobrze dopasowane i odpowiedniej długości, by stopa w nich mieściła się w strzemiono, a kostka była chroniona przed urazami. Jak widać zamysł pozostał, ale przeznaczenie tych butów stało się inne.

Co to są sztyblety?

Sztyblety to nic innego jak krótkie, wsuwane buty na płaskiej podeszwie, najczęściej nieposiadające żadnych wzorów i zdobień. Posiadają nierozcięta cholewkę, natomiast ich zakładanie ułatwiają gumowe wstawki, które dodają obuwiu delikatnego zdobienia. Sztyblety goszczą zarówno na stopach pań i panów, gdyż ich krój jest uniwersalny i nieokreślający płci. Sztyblety damskie i męskie cechuje uniwersalizm. Owszem – są one eleganckie i szykowne, ale pasują do wielu stylizacji – zarówno tych wizytowych jak i miejskich. Idealne są do pracy, szkoły, czy na miasto. Dodatkowo są bardzo wygodne, dzięki wyprofilowaniu. Sztyblety damskie jak i męskie najczęściej wykonywane są ze skóry naturalnej i spotkać je można w wersji matowej lub lakierowanej. Jak to bywa w każdego rodzaju butów – z łatwością można kupić także tego rodzaju buty z tak zwanej eko skóry.

Do jakich stylizacji nosić sztyblety?

To dość uniwersalne obuwie, ale najlepiej prezentuje się w zestawieniu ze spodniami typu rurki. Do tego t-shirt i jeansowa kurtka. Stylizacja luźna, ale też klasyczna i ponadczasowa. Dobrze prezentują się także z sukienkami i spódniczkami. Sztyblety damskie idealne są przede wszystkim na pory roku takie jak jesień i wiosna.