Samodzielnie przygotowywanie kosmetyków w dzisiejszych czasach nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, a pozwala na stworzenie preparatów zdrowych dla skóry i często całkowicie naturalnych. Oczywiście jest do tego potrzebna niejaka wiedza oraz specjalne przepisy, które pozwolą na przygotowanie odpowiednich preparatów. Prócz tego trzeba jeszcze zainwestować w przybory.

W większości przypadków każda kobieta posiada w domu rozmaite miseczki, które wystarczą do mieszania podstawowych baz i substancji niezbędnych przy tworzeniu kosmetyków. Jednocześnie jednak często potrzebujemy właściwych opakowań kosmetycznych, pipetek do odmierzania ilości składników czy innych przyborów, których zwykle nie posiadamy po prostu w domu.

Mieszadełka i pipety

Podstawowymi opakowaniami kosmetycznymi są te, które służą do przechowywania konkretnych ingrediencji. Dla przykładu, niektóre hydrolaty oraz kwasy wymagają opakowań z ciemnego szkła, aby przeciwdziałać wpływowi światła słonecznego. Z drugiej strony mamy natomiast wszelkie bazy do mydeł, które zmieniają swoją formę dopiero po podgrzaniu, dlatego mogą być przechowywane w zwykłych pudełkach o szczelnym zamykaniu. Dodatkowo niezbędne są również rozmaite miseczki, zwłaszcza szklane czy ceramiczne, które służą do mieszania składników i tworzenia kosmetyków przed umieszczeniem ich w docelowym opakowaniu kosmetycznym. Istotne jest również stosowanie mieszadełek, które mogą uchronić skórę przed kontaktem z drażniącymi w dużym stężeniu substancjami.

Właściwe opakowania

Niemniej istotne są opakowania kosmetyczne  służące do przechowywania już gotowych kosmetyków. W przypadku kremów dobrze sprawdzają się niewielkie słoiki, dzięki którym można tworzyć małe porcje kosmetyku – bez konserwantów będzie on bowiem wytrzymywał o wiele krócej. Drugą opcją jest wybór opakowań kosmetycznych z pompką czy atomizerem, co zapobiega przedostawaniu się do środka bakterii. Warto też pamiętać, że niektóre kosmetyki można przechowywać wyłącznie w szkle, czasem jedynie ciemnym, podczas gdy inne – spokojnie w opakowaniach plastikowych.