Ściany w domu są czymś, co najłatwiej jest zmienić w wyglądzie pomieszczenia. Można to zrobić niskim kosztem, a często nawet nie wydając prawie nic. Zależnie od tego, jak rozbudowane mają być zmiany we wnętrzu naszego domu, powinniśmy zainwestować w nie różne fundusze oraz zastanowić się, na czym nam zależy najbardziej – całkowitej odmianie wyrazu pomieszczenia, czy może po prostu stworzeniu nieco innego wnętrza?

Jest to pytanie niezwykle zasadne, ponieważ w wielu przypadkach wybrana droga wprowadzania zmian będzie wymagała od nas zupełnie innych zasad odmieniania wnętrza. Jeśli zmiany mają być subtelne i oczekujemy od nich jedynie lekkiego odświeżenia salonu czy pokoju dziecięcego, to wystarczy nam inwestycja w dekoracje. Z kolei przy większych zmianach niezbędne będą również większe wydatki, np. na nowoczesne tapety.

nowoczesne tapety

Wytrzymałe naklejki

Jeśli zdecydujemy się odmienić wnętrze za pomocą tymczasowych naklejek, które stosuje się na pomalowane ściany, nie musimy za wiele inwestować w odmianę. Wystarczy zakupić wzór, który nas interesuje, a następnie nakleić go w odpowiednim miejscu wnętrza. Warto pamiętać, że naklejki należy stosować zgodnie z instrukcjami – niektóre nadają się jedynie do pomieszczeń typu sypialnia czy salon, podczas gdy inne stosować można również w łazience czy kuchni, czyli tam, gdzie wilgotność jest sporo wyższa. Naklejki zwykle nie pozostawiają śladów, ale jeśli chcemy zapełnić nimi całą ścianę, to lepiej będzie – zwłaszcza pod względem finansowym – inwestować w szablony do odmalowania danych kształtów. Minusem jest jedynie to, że przy chęci zmian należy pomalować całe ściany od nowa.

Nowe tapety

O wiele większą odmianą z pewnością będą nowoczesne tapety – takie, które kładziemy w prostych warunkach, a jednocześnie możemy zastosować w praktycznie każdym wnętrzu. Warto wiedzieć, że współczesne tapety dzielą się na kilka różnych grup, a najnowszym krzykiem mody jest wykorzystywanie tzw. fototapet. Można je wydrukować na zamówienie, również na podstawie własnego zdjęcia, a często wśród oferowanych produktów znajdziemy idealne do kuchni czy łazienki (grubsze, odporne na wilgoć) oraz takie do pokoju dziecięcego (łatwe w zmywaniu). Ceny tapet są różne zależnie od wybranych rozmiarów czy technologii ich tworzenia.

Oczywiście prócz opisanych rozwiązań można zainwestować również w np. ciekawe obrazki, także w formie fotoobrazów, albo po prostu plakaty. Wszystko zależy wyłącznie od tego, jaki mamy pomysł na dane wnętrze, a także, jakimi funduszami operujemy.