Porozciągane swetry, dziurawe tiszerty, odkształcone spodnie – przyczyna w takim stanie rzeczy leży najczęściej w złym przechowywaniu ubrań. Źle dobrany wieszak może niszczyć stopniowo odzież. Warto też wiedzieć, że nie wszystkie z nich można przechowywać w ten sposób, czyli w pozycji wiszącej. Dzianiny o grubych splotach koniecznie muszą leżeć na półce. A co z resztą naszej garderoby?

Prosty i wąski

Proste wieszaki na odzież lekką mają wąskie ramiona. To też najtańsze modele, które można kupić za przysłowiową złotówkę, a nawet dostać za darmo w sklepie odzieżowym. Na takich modelach można powiesić tiszert, koszulkę lub sukienkę na ramiączkach. Jeżeli ubrania mają tendencę do zsuwania się, wystarczy owinąć końcówki ramion zwykłą gumką recepturką. Wąskie modele nie nadają się do przechowywania garniturów.

Poszerzane ramiona

Garnitury, marynarki, żakiety, lekkie swetry i płaszcze lubią wieszaki, których ramiona rozszerzają się ku końcowi. Dzięki takiej budowie wieszaki nie wyciągają ubrań, ale też nie rozpychają ich zbytnio. Ich zaokrąglone końce nie podziurawią swetrów i innych dzianin. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie są proste, ale wygięte nieco w jedną stronę. Płaszcze czy marynarki powinno wieszać się właśnie tą wypukłą częścią do wewnątrz ubrania.

Klipsy

Wieszaki z klipsami są niezastąpione do przechowywania spodni i spódnic. Dzięki klipsom żadne z nich nie odkształcają się i zachowują swój fason.

Wieszak do spodni

Takie modele posiadają kilka pałąków, na których można powiesić kilka par spodni i zaoszczędzić w ten sposób sporo miejsca w szafie. Świetne do przechowywania zwłaszcza delikatnych spodni, które odkształcają się na innych modelach. Można wykorzystać go także do segregowania apaszek, szaliczków, pasków, krawatów itp.

Satynowy

Miękkie wieszaki obite delikatną, satynową tkaniną nadają się do wszystkich ubrań, które normalnie przechowuje się na wieszakach do ubrań lekkich (pierwsza pozycja). Bardzo dobre do bluzeczek na ramiączkach, koszul itp. Ładnie się prezentują, dlatego mogą stanowić jednocześnie dekorację pokoju. Najpopularniejszym surowcem używanym w produkcji wieszaków jest plastik, ponieważ jest najtańszy. Tworzywo sztuczne szybko pęka, dlatego nadaje się głównie na wieszaki na odzież lekką. Najtrwalsze i najlepsze są jednak te wykonane z drewna, ale są też dużo droższe.