Niektóre zawody korzystają z odrębnego rodzaju odzieży i obuwia, które zostało specjalnie dostosowane do szczególnych warunków pracy. W przypadku personelu medycznego, w sprzedaży znaleźć można zarówno specjalistyczną odzież medyczną, jak i dedykowane dla tej grupy zawodowej obuwie medyczne. Co wyróżnia tego typu obuwie? Czym różni się ono od obuwia tradycyjnego? Czy różny jest w tym przypadku jedynie fason takich butów, a może chodzi o coś więcej?

Popularne fasony butów medycznych

Obuwie medyczne (https://butikmedyczny.pl/pol_m_Obuwie-medyczne-150.html) to w zdecydowanej większości przypadków obuwie o częściowo otwartej konstrukcji cholewki. Takie buty posiadają zabudową część osłaniającą palce i odsłoniętą piętę. Tego typu buty swoim wyglądem bardzo często przypominają klasyczne klapki i tak są również klasyfikowane. Kolejną obuwie medycznecechą wyróżniającą buty medyczne i determinującą ich wygląd jest rodzaj zastosowanej w takich butach podeszwy. Zwykle jest to podeszwa płaska, w przypadku niektórych modeli klapek w wersji damskiej, z lekkim obcasem. Jednak również w takich butach obcas jest dość płaski i szeroki, co ma gwarantować dobre podparcie dla całości stopy i minimalizować ryzyko przypadkowego skręcenia stawu skokowego. W praktyce pracownicy służby zdrowia, zwłaszcza te osoby, które przez większą część dnia pozostają na nogach (stoją i chodzą), najczęściej wybierają buty z płaską podeszwą.

Podeszwa buta

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, najczęściej jest płaska. Płaska podeszwa dobrze rozkłada ciężar ciała, dzięki czemu długotrwałe użytkowanie takich butów nie powoduje zbyt mocnych przeciążeń poszczególnych części stopy. Podeszwy w dobrej jakości butach medycznych są również dość elastyczne, dzięki czemu lepiej dopasowują się do stylu chodzenia danej osoby oraz kształtu jej stopy. Dziś odchodzi się od obuwia medycznego, które charakteryzowało się masywną i sztywną podeszwą. Z tego typu butów korzysta jeszcze ten personel, który pracuje nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków szpitalnych – należących do służby zdrowia. Co warte podkreślenia, podeszwy w wielu modelach butów medycznych mają antypoślizgową powierzchnię, co minimalizuje ryzyko upadku podczas chodzenia po mokrych posadzkach (co w placówkach służby zdrowia zdarza się dosyć często).

Dobre obuwie medyczne powinno wyróżniać się estetycznym krojem i profesjonalnym wykonaniem. Najczęściej jest to obuwie o półotwartej konstrukcji i płaskiej podeszwie, co wpływa na wygodę jego użytkowania. Jest to jednocześnie elementem silnie wyróżniający ten rodzaj obuwia na tle innych butów, jakie dostępne są w powszechnej sprzedaży.