Nowoczesne lampy nie tylko zdobią mieszkanie i dostarczają oświetlenie. One także mają nadążać za potrzebami i oczekiwaniami człowieka. Statyczne, jednolite światło to często za mało. Innej porcji światła oczekujemy o poranku, kiedy chcemy się ostatecznie dobudzić, innej wieczorem, kiedy wracamy zmęczeni po całym dniu wyzwań i jedyne o czym marzymy to relaks i przygotowanie do wieczornego odpoczynku. Odpowiedzią na to jest oświetlenie dynamiczne, które powoli staje się coraz popularniejsze także i w Polsce.

Oświetlenie dynamiczne – jak to działa?

lampy nowoczesneDzięki oświetleniu dynamicznemu, jak sama nazwa podpowiada, można uzyskać dynamiczne zmiany oświetlenia, zupełnie jak w naturze. Delikatne światło poranka, ostre popołudniowe słońce, ciepłe światło wieczornego zmierzchu – wszystkie one mają inny wpływ na człowieka. To zgodnie z nimi przebiega rytm dobowy organizmu, to dzięki tym zmianom pokonujemy poranną senność, nabieramy energii do działania, czy przygotowujemy się do snu. Te same właściwości wykorzystuje oświetlenie dynamiczne, które można dowolnie programować i tym samym manipulować nastrojem i poziomem energii domowników czy pracowników. Takie nowoczesne oświetlenie cieszy się szczególnym zainteresowaniem projektantów wnętrz korporacyjnych, dzięki niemu bowiem można uzyskać pozytywny wpływ na pracowników, zwiększyć ich motywację do pracy i pobudzić do uzyskiwania lepszych wyników.

Wrażliwość człowieka na światło

Odpowiedni dobór oświetlenia w pomieszczeniach ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w zimie, kiedy naturalnego światła jest zawsze za mało, albo nie jest ono zbyt jasne, przez co możemy czuć się senni i przygnębieni. Pod wpływem światła człowiek produkuje bowiem dwa ważne hormony – melatoninę i kortyzol. Zadaniem melatoniny jest powodowanie uczucia senności i zrelaksowania, kortyzolu  z  kolei – pobudzenia do działania. Najwięcej melatoniny wytwarza się w całkowitej ciemności, a poziom kortyzolu wzrasta gwałtownie po wschodzie słońca (o ile mamy okazję go zaobserwować). Dlatego wszystkie doświadczenia takie jak długie loty pomiędzy strefami czasowymi, czy praca na nocną zmianę mogą powodować rozdrażnienie i zakłócenia snu. Odpowiedzią na te problemy jest właśnie oświetlenie dynamiczne. Można zaprogramować je na tak zwane scenariusze oświetlenia, czyli automatyczne zmiany barwy i poziomu oświetlenia w ciągu dnia. Koszty takich rozwiązań są dość spore, jednak korzyści jakie się z nich osiąga – niewspółmiernie duże. Dlatego też, poza biurami coraz częściej pojawiają się one w prywatnych domach.