Pocenie jest zjawiskiem naturalnym i mile widzianym, albowiem pozwala pozbyć się z organizmu toksyn, dając uczucie przyjemnego ochłodzenia. Problemem okazuje się sytuacja, w której ciało człowieka zaczyna wydalać zwiększone ilości potu. Mówimy wówczas o nadpotliwości, z którą można walczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest botoks, polegający na wstrzyknięciu małej ilości toksyny botulinowej typu A, która blokuje zakończenia nerwowe, eliminując problem nadmiernej potliwości.

Jak wygląda leczenie?

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym (zwłaszcza dłonie i stopy), albowiem z uwagi na dużą powierzchnię i zwiększoną liczbę nakłuć, inne rozwiązanie nie byłoby możliwe. Następnie aplikowany zostaje botoks (nie domięśniowo, a podskórnie). Sam zabieg nie trwa dłużej niż kilkanaście minut i pozwala na powrót do codziennych obowiązków – bez konieczności odbywania rekonwalescencji. Czy jest bezpieczny? Oczywiście! Pod warunkiem, że nie jest stosowany w nadmiarze i pod kontrolą wykwalifikowanego specjalisty. Jednak, aby zyskać maksymalną pewność, warto szukać sprawdzonych i renomowanych gabinetów medycyny estetycznej, albowiem tylko te będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo zabiegu. W Szczecinie jednym z takich miejsc jest Esteticon.pl – profesjonalny salon, który cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami klientów.

Botoks – dla kogo wskazany?

Leczenie toksyną botulinową jest wykonywane nie tylko ze względów estetycznych, ale również psychicznych. Nadpotliwość przyczynia się bowiem do rozwoju depresji, powoduje spadek samooceny i lęk przed wychodzeniem. Niemniej jednak, botoks jest możliwy do podania jedynie tym osobom, które mają za sobą okres dojrzewania i ich gospodarka hormonalna jest już unormowana.

Jak długo utrzymują się efekty kuracji?

Botoks to skuteczna metoda radzenia sobie z nadpotliwością, jednak jej efekty są czasowe i w dużej mierze uwarunkowane metabolizmem pacjenta. Generalnie przyjęło się sądzić, że blokada płytki nerwowo-mięśniowej utrzymuje się do maksymalnie 9 miesięcy. Po tym czasie zaleca się powtórzenie zabiegu.

Botoks ratunkiem dla nadpotliwości?Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jak każdy zabieg, także i ten z wykorzystaniem botoksu, niesie za sobą jakieś ryzyko i przeciwwskazania. Bezwzględnie z jego wykonania powinny zrezygnować osoby w ciąży i w okresie laktacji, a także mające problem z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym czy z nadwrażliwością na składniki preparatu. Także przyjmowanie niektórych leków wyklucza możliwość skorzystania z zabiegu. Mowa o aminoglikozydzie, aminochinolinie, D-penicylaminie, cyklosporynie, tubokurarynie, pankuroninie, galaminie, sukcynylocholinie, tetracyklinie czy polimyksynie. Stosowanie leków antykoagulacyjnych, takich jak aspiryna czy zaburzenia krzepnięcia stanowią dodatkowe przeciwwskazanie do zastosowania botoksu.